A II. Vilghbor
Bea 2004.07.24. 17:43
Mint rtam, csak vzlatosan, de Word-del ez 5 oldal
A II. Vilghbor
- A II. Vilghbor elzmnyei:
Spanyolorszgban polgrhbor tr ki, „el vilghbor, polgrhbor”.
Fasiszta s antifasiszta erk kzdelmei.
N.o. megszllja a nmet lakta terleteket.
Anschluss: Ausztria Nmetorszghoz val csatolsa.
Hitler hatalomra jutsa utn N.o. gyorsan megersdtt, amelyet a Saar- vidki npszavazssal, Csehorszg feldarabolsval, a Szudta- vidk elfoglalsval, Ausztria Nmetorszghoz val csatolsval, a fegyvermentes vezet, a Rajna- vidk megszllsval is elrt, s mindezeket bntelenl, a bkeszerzdst megszegve rte el.
Ersdni kezdett Mussolini Olaszorszga is, amely 1935.-ben meg is tmadta s a modern haditechnika segtsgvel el is foglalta Afrika utols nagy, fggetlen llamt, Abessznit.
Terjeszkedni kezdett Japn is, amely Kna elleni hborjval felbortja a nyugalmat a Tvol- Keleten .
Fokozottan bekapcsoldik a vilgpolitikba a Szovjetuni is. A npfront politikval (s az ltala irnytott Komintern) a fasizmus elleni sszefogst hirdeti meg.
A gyztesek nem tudjk ellenrizni N.o- t, a veszteseknek terletszerz trekvseik vannak.
- A msodik vilghbor kirobbansnak okai:
Prizs krnyki bkk megszegse: Fegyvermentes vezet, Rajna- vidk megszllsa, fegyverkezs.
- A msodik vilghbor kirobbansnak rgye:
Gleiwitz rdillomst lengyel ruhba ltztt nmetek megtmadtk.
- A II. Vilghbor kirobbansa:
1939. szept. 1.-n Nmetorszg megtmadja Lengyelorszgot. A nmet harci gpek mindjrt az els rban megsemmistettk a lengyel replk j rszt, s megszereztk a lgiflnyt. A nmetek ttrtk a vdelmi vonalakat. A lengyelek nem tudtk meglltani a tmadkat. Nmetorszg elfoglalja, kifosztja L. o-t, elhurcolja a zsidkat.
- Milyen hadmveletek zajlottak 1940. tavaszn, nyarn Eurpban?
Furcsa hbor (ltszathbor, lhbor): Jellemzje: Mind a kt fl klcsnsen csak vdekezik. A nmet tmads megindulsakor Anglia s Franc. o. megtartotta Lengyelorszgnak tartott grett, s hadat zent Nmetorszgnak. Mire a nmetek komolyan mozgsba lendltek volna, mr vge is volt a lengyel hbornak. A francik a ezt kveten visszabjtak a Maginot- vonal mg s vrtak az angol erstsre. Az anglok valban megkezdtk egy jl felszerelt hadsereg tszlltst a Csatornn, de semmilyen nagyobb harci cselekmny nem trtnt, mg lgibombzsok sem, legfeljebb rpcdulzs.
Az angliai lgi csata: Nmetorszg ↔ Anglia, oroszlnfka hadmvelet, „Seelve”
Vadszreplkkel, bombzkkal trtnt. Nmetorszg tbb replgppel rendelkezett, mint Anglia, de Anglinak korszerbb repli voltak. N. o. sorozatosan bombzta Anglit. Kezdetben az volt a cl, az angol replgpgyrakat s a piltkat megsemmistsk. Utna Londonra irnytott tmadsokat. Egy bomba eltallta a parlamentet is. Itt a cl az volt, hogy pnikot keltsenek s az angol kormny alrja a fegyversznetet. Az angolok nem adtk meg magukat, bztak abban, hogy Nmetorszgnak nem sikerl a haditerve. A romok kztt jrkltak, mintha nem is lettek volna ott romok. Nmetorszg vltoztatott a haditerven, London helyett a vidki vrosokat bombzta. Nmetorszgnak nem sikerlt legyznie Anglit. Anglit Nmetorszg azrt nem tudta elfoglalni, mert Anglia j s jobb eszkzket hasznlt. Pl.: Radar, titkos kdok megfejtse, lggmbzr, a replgpek ellen drthlzat. A lakossg nagy mrtk helytllsa, emberfeletti teljestmny is jellemezte Anglit. Az ejternysk ellen rsget rendeltek el, felszedtk, vagy megfordtottk az tjelz tblkat.
1940 mrc. Dnia, Norvgia elfoglalsa: Hitler Norvgit akarta elfoglalni a nyersanyagforrs miatt, de Dnia tban volt, ezrt Dnit is elfoglalta. Hitler Dnibl ki akarta hurcolni a zsidkat, de ott nagy sszefogs volt, mert mindenki, mg a kirly is kitette a srga csillagot, gy nem tudtk megklnbztetni a zsidkat.
Mjus, Benelux llamok elfoglalsa, „Fall Gelb”, srga terv: Hollandia, Belgium kapitull, Luxemburgot elfoglaljk.
Dunkeryue: A nmetek a tengerbe szortjk az angolokat. Az angolokrt Anglibl jnnek segteni, hogy tvigyk ket a tengeren. Anglibl minden haj megy segteni. A bombzsok kzben is prbljk menteni a katonkat, mindenkit megprblnak megmenteni.
Jn. 4. „Fall Rot”, piros terv: N. o.« Franciaorszg
Ol. O.« Franciaorszg
A nmetek elfoglaljk Franciaorszgot. Franciaorszg fegyversznetet kr. A fegyversznet alrsa a Campiegne- i erdben trtnik, egy vasti kocsiban. Azrt egy vasti kocsiban, mert Hitlerrel is egy vasti kocsiban rattk al a bkeszerzdst az I. vilghborban.
6. Hogyan alakult a szovjet terjeszkeds 1939- 1940.-ben?
1939. szeptember 17.-n a Szovjetuni megindul Lengyelorszg belsejbe. A lengyelek kt tz kz kerlnek. Varsban nagy puszttsokat vgeznek. A csata vgn a szovjetek a foglyul ejtett lengyel tiszteket lemszroljk.
Orosz- finn klnhbor: A finnek terletek odatdsra knyszerlnek.
Szept.- oktber: Balti llamok megtmadsa
Jnius: A Szovjetuni bekebelezi a balti llamokat.
- Hogyan terjedt t a hbor a Balknra s Afrikra?
Afrika:
1940. augusztus: Az olaszok prhuzamos hbort vvnak Egyiptomban. Olasz veresg szletik.
1941. februr: Nmet segtsg rkezik. Rommell ellentmadst indt.
Balkn:
1940. oktber: Az olaszok prhuzamos hbort vvnak Grgorszgban. Itt olasz veresg szletik.
1941. prilis: Nmet segtsg rkezik. A nmet segtsgnek ksznheten Jugoszlvia s Grgorszg kapitulcira knyszerl.
8.Mi volt a nmetek haditerve a Szovjetuni ellen?
Barbarossa terv: Hitler 1942. jnius 22.-n, megindtotta csapatait a Szovjetuni ellen. A terve itt is villmhbor volt. A terv: Elfoglalni Leningrdot (Szentptervrt) s Moszkvt. Kezdetben gy ltszott, hogy sikerl is a terve. A gyzelem mgsem kvetkezett be. A nyri hadjrat kihzdott a tli idszakra is. A tlre a nmetek nem voltak felkszlve. A szovjet hadsereg Moszkvnl a nmet tmad erket, majd egy ellentmadssal szt is zzta azokat. Moszkva hbort nyert. Gykeresen megvltoztak a hadi viszonyok.
A nmetek a Kaukzust is el akartk foglalnia a nyersanyagforrs miatt. Ezrt Sztlingrd elfoglalsa volt a cl. Sztlingrdot blokd al vettk. Ott sem brtak a tllel, nem volt utnptls, kevs lelmiszer, lszer, benzin volt.
9. Hogyan vlt a hbor vilghborv?
Az USA s Japn hadba lpsvel a hbor vilghborv vlt. Japn megtmadta USA-t a Csendes-cennl, Pearl Harbort. A Japn anyahajk meglepetsszeren tmadtak. A japnok nagyon sok hajt puszttottak el. Japn Nmetorszg szvetsgese lett.
10. Mit tartalmazott az Atlanti Carta s az Egyeslt Nemzetek Nyilatkozata?
11. Mikor s hol kvetkezett be fordulat a hbor menetben?
Szovjetuni: Hitler felhagyott az egsz arcvonalon folytatott tmadssal. Egy irnyba sszpontost, a Kaukzus fel. Sztlingrdot bekerti. Nmet vezet: Paulus. Megindul a szovjet ellentmads, bekertik a vrost. Hitler nem engedlyezi a kitrst. Nincs lelmiszer, ktszer, vz. Az orosz csapatok elfoglaljk Sztlingrdot.
1943. janur Leningrd: A szovjet csapatok megkezdik a blokd ttrst. Leningrd felszabadul.
1943. jlius, kurszki csata: A trtnelem legnagyobb tankcsatja. Szovjet siker.
Tvol- Kelet, Csendes- cen:
Japn«USA
Midway- szigetek: Amerikai ellentmads. Eregyensly kvetkezik be.
„Bkaugrs”: Szigetrl- szigetre foglaljk el az amerikaiak a japn szigeteket.
Dzsungelharc, lgi s tengeri csatk sorozata. Felmorzsoldik a kls vdelmi gyr, Japn visszaszorul a bels vdelmi gyr mg.
Fordulat: amerikai gyzelem
szak- Afrika:
Rommell«Mongomeri
El- Alomin: Angol gyzelem, ttrs, visszazik a nmeteket. A szvetsgesek partraszllnak Szicliban. Mussolini-t letartztatjk. Az j kormny fegyversznetet kr. Olaszorszg kilp a hborbl „Tengelytrs”, fordulat.
- Mirl szletett dnts a teherni konferencin?
Rsztvevk: Sztlin, Roosevelt, Churchill
Dnts szletett:
- A hbort a ncizmus teljes sztzzsig folytatjk
- Nem ktnek klnbkt
- Nyugat- Eurpban hoznak ltre egy msodik frontot
- Hogyan trtnt a nmet megszllk kizse a Szovjetunibl?
|